Kung-Fu Wing Chun

 

Wing Chun je bojové umění. 

Historie Wing Chun začala v klášteře Šao-lin a největšího rozkvětu dosáhla v období dynastie Ming (1368-1644). Právě v době vládnutí této dynastie se v klášteře Šao-lin téměř každý mnich věnoval cvičení wu-šu. Dynastie Ming byla ale pokořena Mandžuy. Ti spatřovali v bojově zdatných mniších velké nebezpečí a klášter srovnali se zemí. Mniši se rozprchli a na různých místech země se sdružovali v tajných spolcích. 

I tak se starý šaolinský styl dostal do všech koutů staré Číny. A tak se zrodilo umění Wing Chun.

Naše česká škola bojového umění Thiên Phúc (Thiên Phúc můžeme přeložit jako Nebeské štěstí) je jedenáctou školou Thiên Phúc a vůbec první za hranicemi vietnamské Hà Nội.

 

 

Jak probíhá výuka Wing Chun?

Pokud se rozhodnete začít praktikovat Wing Chun, začínáte tím, že kopírujete pohyby svého učitele. Protože i toto východní učení učí trpělivosti, je potřeba od samého začátku vykonávat každý pohyb naprosto přesně. Jen tak dosáhnete po několikátém opakování a při pravidelném tréninku toho, že si budete v pohybech jistí. Sledujte proto trpělivě svého učitele.

Učení Wing Chun nepochopíte hned. Ani to neočekávejte. Buďte trpěliví, následujte svého učitele a čekejte, až začnete pomalu pozorovat první záblesky poznání. Pochopení učení Wing Chun pomůže i současné studium učení Zen a cvičení Čchi-Kung. 

V naší škole vždy říkáme, že učení Wing Chun, meditace a Čchi-Kung mají všechny svoji vlastní cestu. Můžete praktikovat například meditaci bez toho, abyste se věnovali Wing Chun. Pokud vás ale zajímá právě bojové umění Wing Chun, je důležité, abyste se naučili meditovat a osvojili si Čchi-Kung. Právě Čchi-Kung vás naučí správně dýchat a pracovat se svojí myslí. Pokud byste se vrhli naplno do praktikování Wing Chun a neuměli správně dýchat, daleko byste se nedostali. Proto jsou tato učení pevně provázaná, i když mají své vlastní cesty.

Z praxe naší školy můžeme říct, že Wing Chun láká lidi, kteří přicházejí s různými představami o cvičení samotném i sny o tom, čeho by chtěli cvičením dosáhnout. Nelze také říct, že by byli všichni sportovci – a ve Wing Chun to ani není potřeba. Přicházejí k nám lidé různých tělesných konstitucí, různé výšky, váhy, rozdílné sportovní kondice. Umění Wing Chun se mohou naučit všichni. V závislosti na vašich individuálních předpokladech vám pomůžeme nastavit vaši cestu učením přesně tak, abyste dosáhli svého cíle. Budeme vás učit Zen a Čchi-Kung, ale v závislosti na vaší osobnosti a fyzických schopnostech nastavíme ideální poměr každého tréninku.

Cílem školy Kung-Fu Wing Chun je harmonický vývoj studenta, rozvoj jeho fyzické i duchovní síly.