Jóga posílí vaši mysl

 

Často okolo sebe slýcháváme, že je velmi těžké se uvolnit a oprostit od hektických událostí všedního dne. Mnoho lidí hledá útočiště v pohybu. Sportování stimuluje produkci endorfinů, cítíme se šťastnější. V józe ale jde ještě o něco více než o produkci „hormonů štěstí“. Jóga posiluje komplexně naši mysl a pomáhá nám budovat mimořádnou duchovní sílu.

Už po prvních lekcích si všimnete, že jste klidnější. Cvičení jógy pomáhá odhalit váš potenciál. Přijďte k nám s otevřenou myslí. Brzy si lidé ve vašem okolí všimnou, že se na ně více usmíváte, že jste otevřenější, aktivnější, výkonnější, bystřejší. Ano, to všechno umí jóga. Možná vám nepřijde, že se při lekci jógy nadřete tolik jako při hodině v posilovně. Budujete ale mimořádnou sílu, která není uložena pouze ve svalech. Aktivujete energetické toky v těle a probouzíte své pravé já. V kombinaci s pravidelnými meditacemi přináší jóga úžasné výsledky a je schopná zásadně změnit mysl.

Co je to jóga?

 

Jóga vychází z toho, že jsou pro náš organizmus nejzdravější přirozené věci. Učení jógy začíná u těla, respektive u cvičení. Tím se ale od cesty k duchovní síle nijak nevzdalujeme. Naopak. Tělo chápeme jako základ veškeré aktivity na světě. Proto je nutné ho udržovat v dobré kondici a zdravé. Když posilujeme své svaly, zlepšujeme svůj krevní oběh, okysličujeme krev, která nám proudí v žilách, vyplavujeme toxiny a celkově ozdravujeme naše tělo, odstraňujeme překážky, které brání našemu rozvoji – fyzickému i duchovnímu.

To, co se bude ze začátku zdát jako cvičení čistě fyzické, se brzy ukáže jako cvičení duše. Lidské tělo je jemný nástroj, se kterým je potřeba delikátně zacházet. Vyvíjí se vlivem vnějšího i vnitřního působení. Při józe nepracuje jen tělo, ale i duše. Působení jógy na náš organizmus je tak velmi komplexní.

Při pravidelném praktikování jógy zjistíte, že je vaše tělo po každé rutině příjemně osvěžené. A to není vše. Díky józe se můžeme zbavit různých civilizačních neduhů. Rádi vás na cestě k ozdravení těla a duše pomocí jógy povedeme.

Meditace

 

Meditace je jedním ze způsobů, jak proniknout do podvědomí, cesta do hlubin duše, cesta dovnitř, k nám samým. Víte, jaký je rozdíl mezi modlitbou a meditací? Říká se, že při modlitbě vedeme s Bohem rozhovor, při meditaci mu ale skutečně nasloucháme. V tomto duchu bychom řekli, že meditace mění člověka z toho, kdo „má uši, aby slyšel“, na toho, kdo „umí naslouchat“.

Při meditaci se tedy stáváme „posluchačem“. Nenechte se ale zmást – není to činnost pasivní, jak by se mohlo zdát. Při meditaci je naším hlavním úkolem vědomě naladit naši mysl a náš mozek na „správné“ biorytmy, které pomáhají obnovit fyzickou a duševní rovnováhu. Takto si vytvoříme optimální podmínky k dosažení rovnováhy mezi vnitřním světem člověka a prostředím, kterým je ve východním světě chápáno skutečné zdraví.

Mnoho lidí se meditace obává. Buď říkají, že na ni nemají čas, nebo neumí sedět v pozici „lotosového květu“. Ačkoliv si mnozí právě takto meditaci představují, náš učitel Marik by řekl, že meditovat můžeme kdekoliv a kdykoliv během dne. Hlavním účelem meditace je vědomé prožívání okamžiku. Meditovat tak můžete i ve chvíli, kdy se během běžného dne zastavíte a vědomě tento okamžik prožijete. 

Typickým příkladem takové meditace je pozorování svého dechu. To se v naší škole učíme při lekcích Čchi-Kung. Při pozorování dechu není třeba přemýšlet o konkrétních věcech. Stačí se soustředit na tento jednoduchý úkol v aktuálním okamžiku a udržovat mysl neustále přítomnou. Mysl se brzy uklidní a dýchání se vyrovná. 

🍀 Ajahn Chaa