Pro koho jsou lekce Wing Chun vhodné?

 

Pro všechny. Nemusíte být atlet, kulturista ani jinak sportovně nadaný člověk. Lekce v naší škole jsou otevřené lidem různých věkových kategorií, různého sportovního talentu i rozličné fyzické kondice. Všechny nás čeká cesta a naše lekce jsou individuální. Nechceme, aby se naši žáci dívali na Wing Chun jako na sport. Je to bojové umění a především je to životní styl. A životní styl si může přisvojit každý.

Pro učitele je důležité poznat vaši osobnost – to, co vás motivuje k Wing Chun, meditaci a dalším praktikám, co umíte, co vás trápí, co vás bolí. Mnohdy přicházejí lidé a mají obavy, že kvůli svým zdravotním obtížím Wing Chun nezvládnou. Je to ale naopak. Díky Wing Chun a souvisejícím praktikám, které v naší škole učíme, se postupně svých neduhů zbavíte. 

Jak probíhá výuka Wing Chun?

 

Začátky jsou pomalé a vy musíte být trpěliví. Na prvních lekcích kopírujete pohyby svého učitele. Tím si osvojíte základy. Důležité je pochopení, že každý pohyb je nutné provádět s maximální přesností. Proto je tak důležité opakování. Nikdo se nenaučí Wing Chun za hodinu, za týden, za dva týdny. Je to cesta a životní styl. Z toho vyplývá, že se jedná o učení po celý život.

Aktuálně u nás provádíme pouze individuální lekce. Kvůli vysokému zájmu ale chystáme lekce skupinové. Ty se chystáme otevřít během jara 2023. O všem vás budeme informovat. Zatím nemáme jasnou představu, jak budou skupiny sestavené – záleží na tom, kdo se nám přihlásí. Pro aktuální informace nás neváhejte kontaktovat.

 

Jak se připravit na lekci?

Dobrá otázka! Kdo je připraven, není zaskočen. Tak pojďme na to. S sebou na lekci do naší školy si vezměte:

 1. Sportovní lehké oblečení (v létě oceníte náhradní tričko na převlečení), sportovní lehkou obuv
 2. Ručník
 3. Láhev s vodou
 4. Svačinu
 5. Doma nechte hodinky, prsteny, řetízky a podobné šperky. 
 6. Doporučujeme si vzít sešit na poznámky. Tužku nemusíte – tu u nás dostanete.
 7. Otevřenou mysl 

Platí ve vaší škole nějaká konkrétní pravidla?

 

Pár jich máme. Není jich mnoho, ale na jejich dodržování trváme.

Do školy chodíme pěšky. Pokud přijedete autem, nechte ho pod kopcem – žáci parkují například v ulici K Stráží u dětského hřiště – a projděte se k nám po svých. Má to dva praktické důvody. U školy není kde parkovat a navíc se při procházce příjemně zahřejete a připravíte na lekci. Výjimku mají ti, kteří se do školy vydají na kole, koloběžce či motorce – ti si mohou vyjet až k nám.

Během lekce si vypínáme telefon. V naší škole meditujeme, praktikujeme jógu, cvičíme Wing Chun. Naši žáci se musí soustředit, a proto přes toto pravidlo „nejede vlak“. Ti, kdo ale potřebují být na příjmu například kvůli hlídání dětí, mohou mít telefon při sobě, ale s vypnutým vyzváněním, prosíme.

Pokud máte pocit, že je možné při našich lekcích něco zlepšit, řekněte to učiteli. Rádi se učíme od sebe navzájem, a proto vaše nápady vítáme. 

 

Jaké jsou poplatky za učení?

Poplatky v naší škole Wing Chun jsou nastaveny tak, aby primárně pokryly náklady na provoz školy. Pro nás je důležité, že se naši žáci chtějí učit – nechceme je odradit vysokými poplatky. Pokud vás láká učení Wing Chun, meditace a jóga, zavítejte k nám. Marik vám o přestávkách uvaří dobrý čaj a věříme, že pokud vás naše učení zaujme, odnesete si více, než lze vyčíslit penězi. 

Naši žáci hradí ročně členský poplatek ve výši 1 500 Kč – . K tomu platí měsíční poplatek za tréninky. Ten jsme stanovili dle odučené minuty – 1 Kč / 1 min. Při pravidelném tréninku, kdy otevřeno od 15:00 – 18:00 hod. 2x týdně je maximální výše měsíčního poplatku bude 2400,- Kč (8 tréninků měsíčně, délka jednoho tréninku 3 hod).

  Mohu praktikovat pouze Wing Chun, tedy například bez meditace?

  Na tuto otázku bychom nejspíš řekli rovnou, že to nejde. Wing Chun je bojové umění. Chápeme, že do naší školy proto přichází lidé, kteří se v první řadě chtějí naučit se bránit. Náš učitel Marik ale říká, že je to především bojové umění, které vás naučí nebojovat. Wing Chun není pouze bojové umění, je to komplexní přístup k životu. Proto právě k Wing Chun meditace a další vyučované praktiky patří.

  V naší škole vždy říkáme, že Wing Chun, meditace a Čchi-Kung mají všechny svoji vlastní cestu. Můžete praktikovat například meditaci bez toho, abyste se věnovali Wing Chun. Pokud vás ale zajímá právě bojové umění Wing Chun, je důležité, abyste se naučili meditovat a osvojili si Čchi-Kung. Čchi-Kung vás naučí správně dýchat a pracovat se svojí myslí. Pokud byste se vrhli naplno do praktikování Wing Chun a neuměli správně dýchat, daleko byste se nedostali. Proto jsou tato učení pevně provázaná, i když mají své vlastní cesty.

   

  Jak časově náročné je učení?

  Wing Chun není cvičením, kterému byste se mohli věnovat hodinu týdně. Lekce probíhají pravidelně v naší škole – jejich rozpis vidíte v kalendáři. Nicméně je potřeba, aby se žáci věnovali Wing Chun, meditaci a Čchi-Kung i mimo lekce v naší škole. Říkáme, že takovým ideálním základem je denní půlhodinová rozcvička

  Jak se rozcvičovat vás na lekcích naučí učitel Marik. Za léta praxe vytvořil ideální sestavu sestavenou z prvků Wing Chun, která vás připraví na lekce, fyzicky i duchovně posílí. Z povinnosti se brzy stane radost.

  Samotné cvičení Wing Chun ale není to jediné, co by se mělo promítnout do vašeho života. Je potřeba upravit jídelníček, meditovat apod. – o tom všem si ale popovídáme na úvodní lekci.