Co je Čchi-Kung?

 

Čchi-Kung je tradičním cvičením, které nás učí pracovat s naším dechem a myslí. Účelem tohoto cvičení je podpora toku čchi, která je východní filozofií považovaná za základní substancí lidského těla. Čchi označujeme také za „životní energii“ – jedná se totiž za hnací energii mnohých fyziologických procesů. Práce s Čchi je klíčová pro meditaci, jógu i trénink Wing Chun.

Pokud je pojem „čchi“ pro vás zatím moc abstraktní, představte si Čchi-Kung jako umění správně dýchat a ovládat svoji mysl. Když toto umění ovládnete, bude se vám to hodit nejen při tréninku, ale i v každodenním životě.

Je možné trénovat bez Čchi-Kung?

Není. Chcete-li trénovat na vysoké úrovní, je nutné mít základní znalosti o fyziologii člověka. Znalost fyziologie, meridiánů a umístění nejrůznějších důležitých bodů těla je důležité pro poznání vás samých. Umění správně dýchat a pracovat s myslí je klíčové i pro to, abyste trénink Wing Chun vůbec zvládli.

Během našich tréninků vás naučíme chápat, jaké účinky Čchi-Kung má. Naučíte se mechanismy tohoto praktického cvičení a ve finále se tímto způsobem naučíte i léčit.

Jak cvičit Čchi-Kung?

1. Navoďte klid ve své mysli. Všechny znepokojivé myšlenky, ať už se jedná o znepokojení, smutek, frustraci, nebo cokoliv jiného, nyní ponechte stranou.  
2. Určete si čas a způsob k sezení – všechny vás při výuce naučíme („Východní králík“, „Jižní – Ngo“, „Západní kohout“, „Severní – Ty“).
3. Najděte si tiché místo. Pro cvičení Čchi-Kung jsou ideální místa, kde se můžete nadechnout chladného čerstvého vzduchu.
4. Cvičte nalačno, a to nejméně 2 hodiny po jídle. Toto pravidlo je ryze praktické. S plným žaludkem se v tréninkové poloze sedí velmi nepohodlně. Navíc také brání správnému dýchání.
5. Cvičte ve volném lehkém oblečení.
6. Pijte vodu před a po cvičení.
7. Během tréninku seďte na platformě nebo na podložce.
8. Po tréninku se omyjte vlažnou vodou – nesprchujte se. Omývat vlažnou vodou se můžete i během tréninku, pokud cítíte potřebu.

Co před a po cvičení Čchi-Kung nedělat?

1. Rozhodně necvičte, když jste nemocní.
2. Nemějte sex před a hned po tréninku.
3. Nepijte alkohol nebo nekuřte cigarety před a bezprostředně po cvičení.
4. Nesedejte si před a pod ventilátory.
5. Nesprchujte se ihned po cvičení.
6. Pokud jste zpocení a uřícení, nesedejte před ostatní trénující.
7. Nebudete-li dodržovat výše uvedené věci, váš trénink nebude dosahovat požadovaných výsledků, navíc nebude ani zdravé.